Midwest Classic Conference Login Here  
Member Schools Conference
 
CalendarRostersScores and Standings
  
  Calendar
 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Saturday, Jan 19, 2019
Time Event Location Details
TBD  Basketball:Boys JV2 Game HOPE Christian High School vs. Rufus King @ Rufus King 
Running Rebels Gym 225 W Capital Dr.
7:00am Wrestling: Varsity Invitational Lake Country Lutheran, Menasha, Milwaukee Hamilton, Deerfield, Hustisford, Waukesha North, Milwaukee College Prep, Milwaukee Lutheran, Marquette University, Hamilton, Westosha Central vs. Waukesha South @ Waukesha South High School 
8:00am Fencing: Varsity Invitational Brookfield Academy vs. TBA @ Marian Central Catholic High School 
8:00am Wrestling: Varsity Invitational Living Word Lutheran, Shoreland Lutheran, Neenah, Oshkosh West, Germantown, Seymour, Campbellsport, Elkhart Lake-Glenbeulah, Greenfield, Kewaunee, Kiel, New Holstein, Nicolet, Oostburg, Random Lake, Shawano Community, Sheboygan Falls, Sheboygan South, Southern Door, Brookfield East vs. Sheboygan North @ Sheboygan North High School 
8:15am Basketball:Boys 8th Blue Game St John Vianney vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
9:00am Basketball:Boys 5th Game University School of Milwaukee vs. Holy Family @ Holy Family 
9:00am Basketball:Boys 6th Blue Game University School of Milwaukee vs. Lumen Christian @ Lumen Christi 
9:00am Basketball:Girls 6th Game University School of Milwaukee vs. St. Robert @ St Robert 
9:00am Wrestling: Varsity Invitational St. John's Northwestern Military Academy vs. Fort Atkinson @ Fort Atkinson High School 
9:00am Wrestling: JV Tournament Wisconsin Lutheran, Hartford Union, Lake Country Lutheran, Kenosha Tremper, Oconomowoc, Living Word Lutheran, Martin Luther, Oak Creek, West Bend West, Racine Horlick, Kettle Moraine, Germantown, Catholic Memorial, Waukesha West, Brookfield Central, Menomonee Falls, New Berlin West, Nicolet, Port Washington, Waukesha North, West Allis Nathan Hale, Pius XI, Kenosha Indian Trails, Westosha Central, Brookfield East vs. Homestead @ Homestead High School 
9:00am Wrestling: JV Tournament Wisconsin Lutheran, Hartford Union, Lake Country Lutheran, Kenosha Tremper, Oconomowoc, Living Word Lutheran, Martin Luther, Oak Creek, West Bend West, Racine Horlick, Kettle Moraine, Germantown, Catholic Memorial, Waukesha West, Brookfield Central, Menomonee Falls, New Berlin West, Nicolet, Port Washington, Waukesha North, West Allis Nathan Hale, Pius XI, Kenosha Indian Trails, Westosha Central, Brookfield East vs. Homestead @ Homestead High School 
9:15am Basketball:Boys 8th Gold Game St. Mary EG vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
9:15am Basketball:Boys 8th Blue Game University School of Milwaukee vs. Waukesha Cathlolic @ St. Agnes 
9:30am Wrestling: Varsity Tournament Kenosha Christian Life vs. Waupun @ Waupun High School 
9:45am Basketball:Boys JV Game St. John's Northwestern Military Academy vs. New Berlin Eisenhower @ Brookfield East High School 
10:00am Basketball:Boys JV2 Game Waukesha South vs. Lake Country Lutheran @ Lake Country Lutheran High School 
10:00am Basketball:Boys Varsity Reserve Game Waukesha South vs. Lake Country Lutheran @ Lake Country Lutheran High School 
10:00am Basketball:Boys 5th & 6th Game Kenosha Christian Life vs. Racine Christian School. @ Racine Christian School 
10:15am Basketball:Boys 7th Gold Game Brookfield Academy vs. Blessed Savior East @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
11:00am Basketball:Girls 5th Game University School of Milwaukee vs. Holy Family @ Holy Family 
11:00am Basketball:Girls 8th Game University School of Milwaukee vs. Catholic East @ Lumen Christi 
11:00am Basketball:Girls 7th & 8th Game Kenosha Christian Life vs. Racine Christian School. @ Racine Christian School 
11:00am Basketball:Boys 6th Gold Game University School of Milwaukee vs. St. Monica @ St Monica 
11:15am Basketball:Boys 7th White Game Brookfield vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
11:15am Basketball:Boys 7th Blue Game Brookfield vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
1:00pm Basketball:Boys 6th Game St. Sebastian vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
1:00pm Basketball:Girls JV Game Brookfield Academy vs. Watertown Luther Prep @ Watertown Luther Prep School 
2:00pm Basketball:Boys 5th Gold Game St. Josephs vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
2:00pm Basketball:Girls 7th Game University School of Milwaukee vs. Holy Family @ Holy Family 
2:00pm Basketball:Boys 8th Gold Game University School of Milwaukee vs. St. Robert @ St Robert 
2:30pm Basketball:Girls Varsity Game Brookfield Academy vs. Watertown Luther Prep @ Watertown Luther Prep School 
3:00pm Basketball:Boys 5th Blue Game Wauwatosa Catholic vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
3:00pm Basketball:Boys 7th Gold Game University School of Milwaukee vs. Holy Family @ Holy Family 
3:00pm  Basketball:Boys 7th Blue Game  (Cancelled) University School of Milwaukee vs. St. Eugene @ St Monica 
4:00pm Basketball:Girls 5th Game St. Sebastian vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
4:15pm Basketball:Boys JV2 Game Brookfield Academy vs. Lake Country Lutheran @ Lake Country Lutheran High School 
5:00pm Basketball:Girls 6th Game Mother of Good Counsel vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
5:00pm Ice Hockey:Boys JV Game Kettle Moraine vs. University School of Milwaukee @ University School of Milwaukee 
5:30pm Basketball:Boys Varsity Showcase St. John's Northwestern Military Academy vs. New Berlin Eisenhower @ Brookfield Central High School 
5:45pm Basketball:Boys JV Game Brookfield Academy vs. Lake Country Lutheran @ Lake Country Lutheran High School 
6:00pm Basketball:Girls 7th Game Christ King vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
7:00pm Basketball:Girls 8th Game St. Vincent Palloti vs. Brookfield Academy @ Brookfield Academy - Freedom Hall 
7:00pm Basketball:Boys Varsity Game University School of Milwaukee vs. Catholic Memorial @ Catholic Memorial High School 
7:00pm Ice Hockey:Boys Varsity Game Beaver Dam vs. Brookfield Academy @ The Ponds of Brookfield 
7:00pm Ice Hockey:Boys Varsity Game Kettle Moraine vs. University School of Milwaukee @ University School of Milwaukee 
9:00pm Ice Hockey:Boys JV Game Beaver Dam vs. Brookfield Academy @ The Ponds of Brookfield 

     


      View:   
January  2019
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 
View Schedules: